שיעורי בית // פרשת יִתְרוֹ

לקט שיעורים ומאמרים ממורי האומה לפרשת יִתְרוֹ – ברוח הקבלה והחסידות

הפרשה הקודמת, פרשת בשלח, סיפרה על המכשולים שעמדו בפני עם ישראל ביציאה ממצרים ועל נס קריעת ים סוף. פרשת יתרו מספרת על המשך המסע ועל ההגעה אל היעד המובטח: קבלת התורה על הר סיני.

כותב הרב יובל הכהן אשרוב:

בפרשת יתרו עם ישראל מקבל את התורה. כתוב: ״וַיּוֹצֵא מֹשֶׁה אֶת הָעָם לִקְרַאת הָאֱלֹהִים מִן הַמַּחֲנֶה וַיִּתְיַצְּבוּ בְּתַחְתִּית הָהָר:״ (שמות יט יז). למה זה משנה שעמדו בתחתית ההר? מסביר בעל הסולם כי הלימוד מהדבר הוא כיצד אדם מקבל תורה.

בכדי להגיע לדרגות הגבוהות ביותר, צריך אדם להגיע לתחתית ההר. בתחתית, לאדם אין הרהורי גדלות לגבי עצמו. זהו מקום נמוך פיזית אבל גבוה רוחנית, שבו האדם שמח במצב שבו הוא נמצא, שכן הוא יודע שיש לו לאן לעלות ולמה לחתור. שמחה אמיתית זה לדעת שגם ל״תחתית״ יש ערך, וממקום נמוך ניתן לגדול ולעלות אל המקום הגבוה ביותר. זו המדרגה בה אנו צריכים להיות, מדרגת מתן תורה. כדי להגיע להרגש הזה צריך להיות בתחתית ההר, אבל לא לשכוח את המטרה שהיא: לקבל את התורה, להביא את האדם לדבקות, ולהגיע ל״אהבת לרעך כמוך״.

כתוב שבזמן מתן תורה היינו כולנו איש אחד בלב אחד: ״וַיַּֽעֲנ֨וּ כָל-הָעָ֤ם יַחְדָּו֙…״
כדי להגיע למצב של מתן תורה, צריך להתאחד ולהגיע לביטול כל המחיצות בין אדם לחברו. לא ניתן להתחבר לבורא במצב של פירוד. צריך להיות אחד בכדי להתחבר לאחד. מעמד הר סיני חקוק בנשמתו של כל אחד מעם ישראל. זהו לא מאורע חד פעמי, אלא מעמד נצחי ומתחדש. השבת מקבלים את התורה ׳כאיש אחד בלב אחד׳, באחדות ובשמחה, בע”ה שנזכה שתיחקק לנו בעצמות ולאורה נלך.


הרב יובל הכהן אשרוב

שיעור וידאו לפרשת יתרו באתר בסוד הדברים
הרב אריק נווה

"עומק רום" - נקודה למחשבה, שיעור וידאו בערוץ היוטיוב של נווה קדשך
הרב דוד אגמון

לקט שיעורים לפרשת יתרו, באתר מרכז 'מודעות'
הרב אדיר איתן

לימוד מהזהר על פרשת יתרו - שיעור וידאו באתר מודעות
עופר משען

מהו פיתוח החוש השישי. מהי הכרת הרע ובחירה בטוב? שיעור מוקלט באתר מודעות
משה שרון

לקט מגוון של שיעורים ומאמרים לפרשת יתרו באתר של משה שרון

 

תגובות

(0)