שיעורי בית // פרשת וַיִּשְׁלַח

שיעורי בית

לקט מאמרים ושיעורים ממורי האומה לפרשת וַיִּשְׁלַח בדרך הקבלה והחסידות

אחרי 20 שנות גלות יעקב אבינו חוזר עם נשותיו ובניו ועם כל רכושו חזרה אל ארץ ישראל. כהכנה למפגש הבלתי נמנע עם עשו, יעקב שולח מלאכים להודיע לעשו על בואו. המלאכים חוזרים ומבשרים לו כי עשו בדרכו אליו עם ארבע מאות אנשי מלחמה. “וַיִּירָא יַעֲקֹב מְאֹד, וַיֵּצֶר לוֹ”, יעקב נערך לפגישה, הוא חוצה את אנשיו לשני מחנות, ונושא תפילה לקב”ה שיצילנו מעשו. יעקב גם נותן מתנות ביד עבדיו, עדרים של בהמות אותם הוא שולח במרווחים בין עדר לעדר, עם המסר שזו מנחה ממנו לעשו. המטרה לרכך את ליבו של עשו.

בלילה יעקב קם ומעביר את נשיו וילדיו את הנחל במעבר יבק והוא נותר לבדו ונאבק עם המלאך עד עלות השחר. המלאך נכנע, אבל לא לפני שהוא תוקע את ידו בכף ירכו של יעקב. יעקב לא מוכן לשחרר אותו לפני שהמלאך יברך אותו והמלאך אומר לו שלא יקרא שמו יעקב יותר, אלא ישראל. אנו מקבלים את הציווי לא לאכול את גיד הנשה.
בבוקר מגיע עשו, יעקב מתקרב אליו ומשתחווה שבע פעמים, עד שעשו רץ אליו ומנשקנו. לאחר חילופי דברים, עשו פורש והולך לאדום. יעקב ממשיך הלאה לעיר שכם. בשכם קורה כל המעשה עם דינה בת יעקב.

בהמשך הפרשה, על אם הדרך אפרתה, רחל יולדת את בנימין ומתה. לאחר מכן, מסופר גם על מותו של יצחק אבינו בגיל מאה ושמונים. התורה גוללת בפנינו את תולדות עשו. סוף הפרשה מספר על שמונת המלכים שמלכו באדום לפני מלוך מלך לבני ישראל.

הרב יובל הכהן אשרוב

שיעור וידאו לפרשת וישלח באתר בסוד הדברים
אריק-נווההרב אריק נווה

"האני הנצחי" - נקודה למחשבה, שיעור וידאו בערוץ היוטיוב של נווה קדשך
הרב דוד אגמון

לקט שיעורים לפרשת וישלח באתר מרכז מודעות
הרב אדיר איתן

לימוד מהזהר על פרשת וישלח - שיעור וידאו באתר מודעות
עופר משען

פרשת וישלח מגלה את סוד שלושת אבות מיימדי המציאות - עולם, שנה, נפש. מהו עש"נ? שיעור מוקלט באתר מודעות
משה שרון

לקט מגוון של שיעורים ומאמרים לפרשת וישלח באתר של משה שרון

 

תגובות

(0)