שיעורי בית // פרשת וַיְחִי

לקט מאמרים ושיעורים ממורי האומה לפרשת וַיְחִי

שבעים נפש משפחת יעקב ירדו למצרים והם חיים בארץ גשן. כתוב במדרש, “כיוון שבא יעקב למצרים, פסק הרעב לזכותו. ישבו ישראל בארץ מצרים, בארץ גשן, ונאחזו בה ונטעו בה שדות וכרמים, ופרו ורבו בה מאוד”.

“וַיִּקְרְבוּ יְמֵי-יִשְׂרָאֵל, לָמוּת”. יעקב אבינו מרגיש שהגיע זמן הסתלקותו והוא קורא ליוסף אליו. יעקב משביע את יוסף שיקבור אותו במערת המכפלה. הוא יודע שרק ליוסף יש את היכולת לבצע את זה, הוא המלך.

יוסף שומע שאביו חולה, דבר שהיה חידוש גדול בעולם. יוסף מגיע אל אביו מיד, ביחד עם שני בניו, אפרים ומנשה. יעקב מתיישב במיטת חוליו ומברך את יוסף. הוא מודיע לו שבניו יהיו במניין השבטים, כבניו של יעקב – “אֶפְרַיִם, וּמְנַשֶּׁה–כִּרְאוּבֵן וְשִׁמְעוֹן, יִהְיוּ-לִי”. יעקב מניח ידיו על ראשיהם של הבנים ומברך אותם, אך הוא משכל את ידיו – יד ימין על ראשו של אפרים הצעיר שעומד משמאלו ויד שמאל על מנשה הבכור שעומד מימינו. למרות מחאתו של יוסף, אפרים מקבל את הבכורה.

אז קורא יעקב לכל השבטים. הוא רוצה לגלות להם את מה שיקרה להם באחרית הימים. אך “השכינה מסתלקת ממנו והוא אומר להם דברים אחרים” (רש”י). יעקב מתייחס בדבריו אל כל שבט ושבט, ויש בכל מילה ומילה עמקות אינסופית.

יעקב מסיים בכך שהוא מודיע לכולם לקבור אותו במערת המכפלה. “וַיְכַל יַעֲקֹב לְצַוֹּת אֶת-בָּנָיו, וַיֶּאֱסֹף רַגְלָיו אֶל-הַמִּטָּה; וַיִּגְוַע, וַיֵּאָסֶף אֶל-עַמָּיו”. יוסף מבכה את אביו ומצוה לאנשיו הרופאים לחנוט אותו. לאחר ארבעים יום, יוסף, אחיו, כל אנשי ביתו, כל עבדי פרעה, זקני ביתו, וכל זקני ארץ מצרים, עולים לקבור את יעקב. לאחר מכן, כולם שבים למצרים.

הפרשה מסיימת בפטירתו של יוסף בגיל מאה ועשר. לפני מותו יוסף מבטיח ומשביע את אחיו, “…אָנֹכִי מֵת; וֵאלֹקִים פָּקֹד יִפְקֹד אֶתְכֶם, וְהֶעֱלָה אֶתְכֶם מִן-הָאָרֶץ הַזֹּאת, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב. וַיַּשְׁבַּע יוֹסֵף, אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר: פָּקֹד יִפְקֹד אֱלֹקִים אֶתְכֶם, וְהַעֲלִתֶם אֶת-עַצְמֹתַי מִזֶּה. וַיָּמָת יוֹסֵף, בֶּן-מֵאָה וָעֶשֶׂר שָׁנִים; וַיַּחַנְטוּ אֹתוֹ, וַיִּישֶׂם בָּאָרוֹן בְּמִצְרָיִם”.

הרב יובל אשרובהרב יובל הכהן אשרוב

פרשת 'ויחי': שיעור וידאו באתר 'בסוד הדברים'
אריק-נווההרב אריק נווה

למה אנחנו חיים? האם כל מהות החיים שלנו היא השרדות וצער? האם חיים רק פעם אחת? מי אמר שמתים בכלל? שיעור וידאו בערוץ היוטיוב של 'נוה קדשך'
דוד אגמוןהרב דוד אגמון

לקט שיעורים לפרשת 'ויחי' באתר 'מודעות'
אדיר איתן

לימוד מהקדמה לספר הזוהר, מאמר ״חיזווא דרבי חיא״ - החיזיון של רבי חיא, באתר 'מודעות'


משה שרון

מגוון שיעורים לפרשת 'ויחי' באתר הקבלה של משה שרון
עופר משען

פרשת ויחי מלמדת על י"ב אורות החיים. מהם אורות מטרת הבריאה? שיעור מוקלט באתר 'מודעות'

 

תגובות

(0)