שיעורי בית // פרשת וָאֵרָא

מבחר שיעורים ממורי האומה לפרשת וארא – ברוח הקבלה והחסידות

אחרי שמשה רבנו מתלונן בפני הקב”ה על כך שהידיעה על הגאולה הקרובה והדרישה מפרעה לשלח את העם, גרמה לפרעה להקשות את העבודה על בני ישראל, מדבר הקב”ה אל משה ומזכיר את ההבטחה שנתן לאבות – אברהם, יצחק ויעקב – לתת להם את ארץ כנען. הקב”ה אומר, כפי שקיימתי את ההבטחה לאבות, כך אקיים את הבטחתי לבני ישראל. שמעתי את קולכם ואני אוציא אתכם מארץ מצרים ואביא אתכם אל הארץ המובטחת.

משה מדבר אל בני ישראל, אבל הם לא שומעים, “וְלֹא שָׁמְעוּ, אֶל-מֹשֶׁה, מִקֹּצֶר רוּחַ, וּמֵעֲבֹדָה קָשָׁה”. ואז מורה הקב”ה למשה לדבר שוב עם פרעה.

הפרשה מספרת לנו על הייחוס של משה ואהרון, עפ”י ראשי אבותיהם, ומציינת את גילם של משה ואהרון בעת הגאולה: שמונים ושמונים ושלוש.

משה ואהרון באים אל פרעה ונותנים לו אות. אהרון משליך את מטהו ארצה והוא הופך לתנין. גם חרטומי מצרים עושים כן. אבל אז, בולע מטהו של אהרון את מטותיהם הרבים, ובאורח פלאי, אינו משתנה גודלו עקב כך.

כפי שאמר הקב”ה למשה, לב פרעה כבד. הוא אינו שומע לאות ואינו מוכן לשחרר את בני ישראל. מתחילה סדרה של עשר מכות שהקב”ה מכה את מצרים. בפרשה זו ניתנות שבע המכות הראשונות: דם, צפרדע, כינים, דבר, ערוב, שחין, וברד.

הרב יובל הכהן אשרוב

שיעור וידאו לפרשת וארא באתר בסוד הדברים
הרב אריק נווה

האם המכה למצרים היא גם התרופה לישראל? נקודה למחשבה על פרשת השבוע בערוץ היוטיוב של 'נוה קדשך'
הרב דוד אגמון

לקט שיעורים ומאמרים באתר 'מודעות'
אדיר איתן

מכת צפרדע והקשר שלה לרחל אמנו - לימוד מתוך ספר הזוהר באתר 'מודעות'

משה שרון

לקט שיעורים ומאמרים באתר הקבלה של משה שרון
עופר משעןעופר משען

להיות מרכבה: שיעור מוקלט באתר 'מודעות'

תגובות

(0)