ער”ח ניסן תשע”ט – יום תענית לאחדות ושלום עם ישראל, רפואה והשבת הנעדרים

חסידים ואנשי מעשה נוהגים ביום שלפני ערב ראש חודש לצום, ככפרה על כל החודש וכניסה חדשה לחודש החדש, ובמקרה זה גם לשנה החדשה.

לאור המצב הבטחוני הפילוג והמחלוקת בעם, ביוזמת רבנים גדולי ישראל, קיבלנו לצום ביום חמישי השבוע, כח׳ באדר ב׳, ערב ר”ח ניסן, יום כיפור קטן שהוקדם (4/4 למנ’) – לאחדות עם ישראל, לביטול הגזרות הנובעות מכך, לרפואת כל חולי עם ישראל ולשובם של הנעדרים.

הצום הינו צום יום, שמתחיל עם עלות השחר ונגמר בצאת הכוכבים. יש לקבל את התענית יום לפני, היינו ביום כז׳ באדר ב׳, ביום רביעי במנחה.

כל המתענה צריך לקבל עליו את התענית קודם שנכנס יום התענית, ולא יאוחר מבשעת המנחה של יום קודם. ויש בסידורים (של נוסח ספרד) בתפילת מנחה נוסח “קבלת תענית” שיש לאומרה לפני ‘יהיו לרצון’ (השני). כמו כן, בתפילת המנחה של לאחר התענית נכון לומר תפלת “רבון כל העולמים” (המודפס ג”כ שם).

נוסח קבלת התענית: רִבּוֹן הָעוֹלָמִים הֲרֵי אֲנִי לְפָנֶיךָ בְּתַעֲנִית נְדָבָה לְמָחָר בְּלִי נֶדֶר וּבְלִי שְׁבוּעָה. לְשֵׁם יִחוּד קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא וּשְׁכִינְתֵּהּ. יְהִי רָצוֹן מִלְפָנֶיךָ יְדֹוָד אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ שֶׁתְּקַבְּלֵנִי בְּאַהֲבָה וּבְרָצוֹן וְתָבֹא לְפָנֶיךָ תְּפִלָתִי וְתַעֲלֶה עֲתִירָתִי וְתִרְפָּאֵנִי בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים רְפוּאָה שְׁלֵמָה רְפוּאַת הַנֶפֶשׁ וּרְפוּאַת הַגוּף וּתְבַטֵל מֵעָלַי וּמֵעַל כָּל עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל כָּל גְּזֵרוֹת קָשׁוֹת וְרָעוֹת, כִּי אַתָּה שׁוֹמֵעַ תְּפִלַת כָּל פֶּה.

כמו כן – לרפואת החולים ולשובם של הנעדרים התבקשנו שכל אחד מאיתנו יקרא במהלך היום את כל ספר התהילים, לישועת ואחדות עם ישראל, לרפואת כל חולי עם ישראל, ולשובם של כל הנעדרים.

כל מי שיכול להצטרף במשהו לעניין זה – תבוא עליו הברכה והשם הטוב יכפר בעדנו.

 

תגובות

(0)